Dj – kto to taki?

Tags: , , ,

DJ, czyli Dyskdżokej, to pewnie jak wszyscy dobrze wiedzą osoba zajmująca się puszczaniem oraz miksowaniem utworów na żywo, wprost ze sceny, w celu stworzenia świetnej zabawy dla publiki. DJ swoją pracą łączy ze sobą różne utwory dyskotekowe, w taki sposób, że powstaje z nich jedna składna, dobrze brzmiąca i unikalna całość. Często wpuszczając do tego różnorodne sample czy efekty specjalne, na przykład świetlne czy dźwiękowe.

Całkiem spora liczba didżejów jest wspieranych na estradzie przez różnych znanych artystów. Mc’s odpowiadają za jakość odtwarzanych kawałków. Większość DJ’ów dokłada jeszcze oryginalne instrumenty, chociażby takie jak saksofon czy syntezator, a nawet skrzypce, co powoduje, że powstały kawałek muzyczny jest jeszcze lepiej odbierany przez publiczność

Chcąc nadmienić trochę o historii, to warto zaznaczyć, iż słowo Disc Jockey po raz pierwszy użyto w roku 1935, przez promującego M.Blocka W.Winchella. Zresztą prawdopodobnie większość zainteresowanych słuchaczy kojarzy Martina Blocka, bo jest to jedyny w tamtych czasach radiowiec, który został namaszczony statusem gwiazdy wśród społeczeństwa.

W każdym większym mieście naszego kraju znajdzie się profesjonalny DJ, tak w Krakowie (DjBarti.pl), jak i Katowicach czy Warszawie. Zresztą są to trzy polskie miasta, które przodują w didżejowaniu. Każdego fachowca w tej dziedzinie cechuje bardzo duża wiedza muzyczna, ale także idealne rozeznanie w trendach muzycznych czy biegłe posługiwanie się sprzętem muzycznym oraz wyczucie potrzeb publiki i dobór odpowiedniej dla nich muzyki.

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów DJ’ów, jak Dj Klubowy, Dj Dyskotekowy czy Dj Turntablista. Bardzo popularny staje się też Dj Weselny. Najprościej Didżeja znajdziemy oczywiście w sieci, bo większość z nich dysponuje profesjonalnymi stronami, na których znajdziemy ich kawałki muzyczne oraz galerię z imprez.